KUCCPS INTAKE

Below is list of students who have been admitted under KUCCPS.  Verify your contacts(postal address). Note that it is important to have the correct postal address because admission letters will be send via the indicated address. In case of changes of postal address write to admission@must.ac.ke or call +254 706 364 687

Reporting dates will be as from Tuesday 8th September,2015 to  Friday 25th September,2015.

Pdf format of the list can be downloaded by clicking on the button:KUCCPS Student List

 

2015/2016 Placement
MUST- MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 MBURU JUDY MUTHONI F 94 20318 N.KINANGOP
2 WANJOHI NJERI JOYCE F 192 10105 NAROMORU
3 KABAU PATRICK MBURU M 240 10102 KIGANJO
4 ASICH HEZRON KANGAS M 194 20115
5 KIMANI LINUS MUIRURI M 168 maragua maragua
6 NJUNGE COLLINS P NJUGUNA M 1351 00217 Limuru
7 MWANGI MONICA NYAMBURA F 346 00242 Kitengela
8 KAMAU SIMON MAINA M 23857 00100 NAIROBI
9 MUTURI AGNES NGONYO F 3436 00200 nairobi
10 GITUMA KENNETH M 262 60200 Nkubu
11 FRANKLIN WYCLIFE MUNYAO M 169 90136 Machinery
12 MAKUMI NG’ATHU M 3 90132 sultan hamud
13 MUTWIRI KENNETH M 200 60205 githongo
14 MIRITI M KELVIN M 60125 60100 Embu
15 GATOBU KANANA FELICITY F 137 60200 Meru
16 OMBWARA KAVOLE JUSTIN M 30047 00100 NAIROBI
17 GITUNGO WILFRED MWAURA M 30047 00100 NAIROBI
18 CHEPKOECH CAROLINE F 107 30111 kapsabet
19 TOO KIBIWOTT COLLINS M 7911 30100 Eldoret
20 KIHIU WANGECHI ANNE F 4559 20100 NAKURU
21 NG’ANG’A TABITHA NYAMBURA F 168 20100 nakuru
22 KUTO MAUREEN CHEPTOO F 4132 30100 ELDORET
23 WANJA DENNIS KIMATHI M 1339 10400 NANYUKI
24 MUCHUI JOSEPH KAREITHI M 120 20300 NYAHURURU
25 MURUNGA EUNICE WANGARI F 113 20300 NYAHURURU
26 CHEBII J DORCAS F 418 30700 Iten
27 SAKWAH P DELLA F P. BAG 50101 BUTERE
28 KUCHIO BRIAN M 373 50100 KAKAMEGA
29 AKINYI O TERRY F 123 40400 Suna
30 KERUBO MACHUKI TARVINE F 46 40309 ASUMBI
31 ODHIAMBO FRANCIS AWINO M 42 40222 OYUGIS
32 RAGOTI BATHLEMEW OUNDO M 221 40608 URANGA
33 ODUOR OUMA BONFACE M 221 40608 URANGA
34 OGUTU MARY AWUOR F P BAG 40606 UGUNJA
35 ODHIAMBO IGNATIUS OMONDI M 11,sare 40405 awendo
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240244 BACHELOR OF BUSINESS INFORMATION TECHNOLOGY
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 MBURU WAIRIMU MERCY F 81074 80100 716593714
2 MWANGI EMMAH WANJIKU F 1964 20300 OL-KALOU
3 NJOROGE DOMINIC NGUGI M 800 20117 NAIVASHA
4 NGUGI PETER KARIUKI M 90 1000 THIKA
5 NDERITU DANIEL KING’ORI M 588 10100 NYERI
6 NJERI WAITHIRA MERCY F 537 10100 nyeri
7 KAMUNYA PETERSON M 12221 10100 Nyeri
8 WANGU SUSAN GATHIGIA F 3120 10100 NYERI
9 MWANGI JOSEPH KARANJA M 112 10205 MARAGUA
10 NGUGI OSCAR MUNDIA M
11 KARIUKI E MARATHI M 202 10103 MUKURWEINI
12 GICHURU FIDERIS WANJIKU F 81 01000 THIKA
13 MUGO ISAAC KANINI M 201 10204 KIRIAINI
14 ABONG’ WAYNE OMONDI M 331 00900 kiambu
15 GACHIRI GEORGE M 2 00219 Banana
16 KARIMI MARTIN GICHURE M 284 900 Kiambu
17 NJUGUNA WILLIAM GITAU M 109 01000 Thika
18 NZIOKA MANDELA M 1709 01000 Thika
19 NJARA DAVID M 441 010010 Juja
20 MAKAU V MUNG’ALU M 191 90119 MATUU
21 MUTUA PAUL MUTEMI M 18 90400 MWINGI
22 JAMES MUTISYA EMMANUEL M 124 90209 KYENI
23 NGUNGA JOSEPH MUSYOKA M 80 90203 Ndooa
24 DAVID JUSTUS KIILU M 236 90200 kitui
25 MUTAMBUKI M SAMUEL M 30 90200 KITUI
26 MERIA JEFFREY KIARIE M 17 60100 EMBU
27 MUTHONI KENNEDY WAGURA M
28 WANYAGA ALEXANDER MUNENE M 632 60100 Embu
29 SARAH MARION MUKAMI F 156 60100 EMBU
30 NJERI DANICE F 12 60100 EMBU
31 KARIUKI MUCHOKI LEWIS M 16 60100 EMBU
32 MWENDA KENNETH M 488 60200 meru
33 GATWIRI MORINE F 71 60202 NKUBU
34 KAARIA DENNIS MUTUMA M 652-60202 60202 Nkubu
35 WAMBUA JOSEPH MUENDO M 285 90132 Sultan Hamud
36 MANG’U MWIKALI SCOLASTICA F 529 90400 MWINGI
37 KIMEU JACINTAH MUMBE F 16 90300 MATILIKU
38 MUTUKU MUINDI M 268 90137 Kibwezi
39 KIAMA P WACHIRA M
40 KIMOTHO KELLY KOOME M 22756 60100 Embu
41 KABIRU MARVIN M 65071 00618 NAIROBI
42 LEMETEKI IMPISON STEPHEN M 29 20600 MARALAL
43 CHELIMO KIPLANGAT DIANA F 11 30201 ENDEBESS
44 KIPYEGON EVANS M 57 20400 Bomet
45 KIPNGETICH ENOCK KORIR M 32 20402 LONGISA
46 KOSKEI K HOSEAH M 32 20402 LONGISA
47 CHEBET NANCY F 775 20227 Sotik
48 KIPTOO ELVIS M 90 20210 litein
49 MAINA WAIGWA FREDRICK M 10308 Nakuru
50 WAITHERA JOSEPH KIMANI M 52 20102 Elburgon
51 MWANGI KELVIN KARANJA M 97 20102 ELBURGON
52 MACHUA JOYVALENTINE NJERI F 3657 20100 Nakuru
53 NJUGUNA MICAH LEDAMA M 64 20504 Nairage Enkare
54 KIPNGETICH CHARLES M 154 20406 SOTIK
55 CHEPKOECH SHEILAH F 833 20210 KERICHO
56 PAUL KIPRONO KORIR M 130 20203 Londiani
57 MUTAI KIPKURUI GIDEON M 252 20400 Nakuru
58 SANG CHEROTICH GLADYS F 1222 20200 Kericho
59 MACHUKA ANGARA DALVIN M 60 20209 KERICHO
60 CHEROTICH KOSKE CLARE F 735 20406 SOTIK
61 JEPKEMBOI NELLY F 16 30305 kobujoi
62 LEMARKELE PETER KAMPOIS M 11 20601 BARAGOI
63 OKOTH EUNICE AKINYI F 51500 200 NAIROBI
64 WAMBULWA WANJALA ARNOLD M 381 50409 Nambale
65 ESIKHUNYI AMBASA ABIGAEL F 364 30200 KITALE
66 NANDWA OLAKA SHADRACK M
67 SENERWA YUSUF M 769 30200 KITALE
68 SIDERA LAURA MINIGA F 544 30106 Turbo
69 KIRENGE AKINYI ROSELINE F 4 40611 NYILIMA
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240510 BACHELOR OF CO-OPERATIVE MANAGEMENT
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 KAMAU N JOYCE F 1044 80304 wundanyi
2 KISAGI ED MKIWA F 1069 80304 WUNDANYI
3 BEMS SALIM RAMA M 237 80400 Ukunda
4 MURIITHI JOAN BETH WAMBUI F 94 20318 N.KINANGOP
5 GIKONYO GACHOKA CHARLES M 39 20318 NORTH KINANGOP
6 MACHARIA WAMBUI JANE F
7 KING’ORI LEAH WANGU F 197 10101 KARATINA
8 KIMUKWA DAVID MUSYOKA M 394 KERUGOYA
9 MARUBU QUINTER NJOKI F 192 10205 MARAGUA
10 MBURU MORIS IRUNGU M
11 KAMANDE CAROLINE WAIRIMU F 2204 1000 THIKA
12 NJUGUNA STEPHEN MUHIA M 753 753 Gatundu
13 GAAKI PURITY NJOKI F 23080 604 Lower Kabete
14 GITAGIA KINUTHIA JAMES M 438 902 Kikuyu
15 KASAMBA KAMWALO M 372 90200 kitui
16 GICUKU CLEMENT MACHARIA M 134 60101 EMBU
17 MUKUNZI CAROLINE MUMBE F 100 90125 KIKIMA
18 KARANI MUKAMI FRIDAH F 22504 00400 nairobi
19 KIPYEGON BETUEL CHEMOSI M 55 20402
20 KAMBO COLLINS NGATARA M 14080 20100 NAKURU
21 WAHOME CHEGE JOHN M 15163 20100 Nakuru
22 KIPSAMO FELIX KANDIE M 24646 20100 NAKURU
23 KIPSANG KELVIN M 767 20200 kericho
24 CHEPNGENO SHARON F 562 20406 SOTIK
25 KIPROTICH PETER BII M 14748 21000 GILGIL
26 JEPTARUS VIOLAH F 61 30301 nandi hills
27 JEPKOECH VICTORIA F 4132 30100 ELDORET
28 NGARI GERALDINE NYAWIRA F 54 SABASABA 10208 SABASABA
29 KIPKEMBOI ELIJAH KIPRONO M
30 TEBA HEDNA ASIKE F 27 50406 FUNYULA
31 AYESA OTEKO LILIAN F 381 50409 Nambale
32 OTWOMA KENNEDY INDALU M 281 30202 MOI’S BRIDGE
33 NASIRUMBI LINDA F 131 50311 WODANGA
34 KIPKOECH JAPHET M 72 40109 SONDU
35 MORARA NYANDUKO SYLIVIA F 75 40206 NYAMARAMBE
36 AMOLO LUCAS SUMBA M 1453 00232
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240133 BACHELOR OF COMMERCE (B.COM)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 TUNJE EMMANUEL DUME M 90251 80100 Mombasa
2 SANGA MUNGA EDWARD M 59 80105 KALOLENI
3 THUO WAITHERA LILIAN F 176 20302 OL JORO OROK
4 NJUGUNA KINUTHIA PETER M 16 20304 KAHEHO
5 NJANJA GRACE WANJIRU F 71 10106 OTHAYA
6 MBURU RISPER NYAWIRA F 53 10300 KERUGOYA
7 MUNENE KARIMI ROSEMARY F 245 60100 EMBU
8 NJOROGE MAUREEN NYOKABI F 46 10301 KIANYAGA
9 IRUNGU WAINAINA FRANCIS M 638 20303 OL’KALOU
10 WARIARA KEVIN NDUNG’U M 737 01000 Thika
11 MAINA MOSES NJENGA M 56 10203 KIGUMO
12 MWANGI KELVIN NDUATI M 75 10203 KIGUMO
13 MWANGI PATRICK KIMANI M 463 10202 Kangema
14 POLO ROLAND M 7 902
15 NJOKI NJERI ROSE F 340 00217 LIMURU
16 WANDIA WINNIE WAMBUI F 9 1000 THIKA
17 KAHACHO ESTHER MBAIRE F 1683 00232 Ruiru
18 MUTHAMA JACKLINE NDINDA F 43 90105 Kathiani
19 NGUNIA MIRIAM MWIKALI F 78 90205
20 JACKSON MICHAEL KIVE M 84 90402 MIGWANI
21 PIUS NDUNDA M 1081 90200 KITUI
22 NYAMAI T KIMANTHI M 30 90200 KITUI
23 NJERU MARTHA WANJIRU F 12 60100 EMBU
24 MURIITHI BRIAN M 19592 100 20
25 MWONGELA LILIAN KALII F 100 90125 KIKIMA
26 KYENZE CECILIA NDOTI F 192 00209 LOITOKITOK
27 JONAH NGUI M 136 90137 Kibwezi
28 MULANDI D MBUVI M 210 90129 Ngwata
29 MUEMA KITHEKA M
30 MUTHOKA MUITHYA M 28 90138
31 MUGAO ERIC MUREGI M 48 60400 CHUKA
32 GITONGA S KARIMI F 219 10106 OTHAYA
33 KIONGO LAUREEN WANJIKU F 30152 00100 NAIROBI
34 SHIVOGO MOSES AGWEYU M 19087 00501 nairobi
35 WAMALWA NANJALA ESTHER F 247 30200
36 KIPCHIRCHIR TIMOTHY M 4534 30100 eldoret
37 KIPKORIR C KAPSOYO M 343 30600 KAPENGURIA
38 DOKOSI ROTICH MARTIN M 3 30602 KAPENGURIA
39 NGORIAKWANG RUTO SAMUEL M 164 30600 Kapenguria
40 SANG DOMINIC KIMUTAI M 49 20400 Bomet
41 CHEPKIRUI KITUR MERCY F 35 20401 Chebunyo
42 KOECH KIPRONO NICHOLAS M 290 20400 BOMET
43 MBUCHU MARTHA MUTHONI F 48 20102 elburgon
44 KIPNGETICH KIRUI DENNIS M 139 20210 LITEIN
45 KIPKOECH HARON ROTICH M 128 20402 LONGISA
46 MILANOI LISA F 784 20210 LITEIN
47 CHERONO CYNTHIA F 20 20213 KIPTERE
48 KIPROTICH VICTOR LANGAT M 38 20203 LONDIANI
49 CHEPKEMOI EMMACULATE F 532 20106 LONDIANI
50 KIPLIMO DANIEL M 135 40110 SONGHOR
51 NDUNG’U KENNETH KIMUYAH M 54 20320 KINAMBA
52 KIMELI KEVIN KIPRUTO M 241 30704 tambach
53 ROTICH JEPNG’ETICH LORNAH F 161 30101 AINABKOI
54 OMEDE N OLIVER M 6 50404 BUMALA
55 BIKETI SIKUKU EMMANUEL M 203 50202 CHWELE
56 OPEYWA SAMSON NYANGWESO M 186 50100 KAKAMEGA
57 MAGRET SYLVIA F 609 MUMIAS
58 SIMIYU DELVIS HENRY M 96 50136 MATETE
59 MIREMBO HILLARY MUKOYANI M 140 50300 vihiga
60 OBINJU ELIAKIM M 21 40105 MASENO
61 MBUGUA WANJIRU BETH F 131 50311 WODANGA
62 ODUOR SAMUEL M 198 50300 Maragoli
63 OCHIEN’G DAVID M 12 40111 KISUMU
64 KIPYEGON PATRICK M 117 40104 KORU
65 ONTITA CLINTON ONYIEGO M 951 40200 kisii
66 JOMO N ENOCK M 36 40200 KISII
67 LANGAT LEONARD M 36 20406 Sotik
68 ONYANGO WYCKLIFE OCHIENG’ M 61 40303 Oyugis
69 SAKO SAM DERRICK M 22 40303 HOMABAY
70 LESHAO SHADRACK LEYIAN M 8 40222 OYUGIS
71 ANGWECH GRIFFIN M 1 40304 kandiege
72 ABUOM WELLINGTONE ORWA M 7 40610 YALA
73 ONYANGO ABSALOM OMONDI M 1 40606 UGUNJA
74 OTIENO EDWIN BROWN M 81 40403 rapogi
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240137 BACHELOR OF EDUCATION (SCIENCE)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 KIOKO PETER WAEMA M 237 80400 Ukunda
2 NJIYA JUMA ALI M 237 80400 Ukunda
3 NDEGWA NDIRITU JAMES M 98 20302 Kasuku
4 KIMEU PETER MULINGE M 257 10205 MARAGUA
5 MBUGUA MOSES NJUGUNA M 829 00902 kikuyu
6 MWILU KATUA M 63 90140
7 MATHEKA M JOYCE F 73 901031 kindaruma
8 KITUVA LILIAN MWIKALI F 4 90132 Sultan Hamud
9 MUSEMI FELIX MUSEE M 942 90200 KITUI
10 MUINDE SAMUEL MUSILI M
11 NDAU FRANCIS NZYOKA M 7 90205 kabati
12 KASYOKI MASILA M 165 90400 Mwingi
13 RUTH MUTUKU M 1248 90200
14 NJUE CAROLINE WAWIRA F 1138 60100 EMBU
15 MUTHUI JOSEPH MWENDAKAU M 81 90400 MWINGI
16 NJUE MICHAEL MUTUGI M 219 60100 Embu
17 NJERU GERTRUDE TURI F 3 SIAKAGO
18 WAWIRA RITA F 92 60103 RUNYENJES
19 NYAGA MWANGANGI FINIAS M 16 60100 EMBU
20 KIOGORA ERIC M 106 60600 Maua
21 MWENDIA JULIUS MAORE M 57 60600 MAUA
22 SOLOMON MUTIGA M 222 60601
23 LIMA MARTIN KIMATHI M 1923,MERU 60200 MERU
24 MUTIE NDUKU F 72 90300 Wote
25 MUEMA BENARD M 136 90137 Kibwezi
26 KYALO MUMBUA F 255 90136 NZEEKA
27 NZEMBU MAUNDU M 20 90127 MBUMBUNI
28 KUNGUTIA F KAWIRA F 330 60600 maua
29 KIMOTHO PATRICK MUTHOMI M 155 60607 MIKINDURI
30 WANGILA TENGE JACOB M 153 30200 kitale
31 MARANGO MUKHWANA KELVIN M 51 30209 kiminini
32 MBIRIRA M ARNOLD M 76 30215 KESOGON
33 SIANGU SIMIYU SIMON M 1594 30200 KITALE
34 NAFULA CYNTHIA F 42 30125 kitale
35 SIMIYU LILIAN NAFULA F 42 30215 Kesogon
36 KIBET JUSTUS KIPKORIR M 895 30202 MOIS-BRIDGE
37 CHEBUS KIBET DANIEL M 148 30201 kitale
38 LOKAPEL P DANIEL M 47 30602 ORTUM
39 YWALARENG RUIYOT ISAIAH M 662 30600 kapenguria
40 LOKEMER ALFRED PKIROR M
41 SAWE J KIPKORIR M 10 30600 Nairobi
42 KAPKOMOR J WILSON F 271 30600 KAPENGURIA
43 KIPKORIR WYCLIFFE TOO M 214 20400 BOMET
44 KIPKOSKEI EDWIN LANGAT M 192 20404 NDANAI
45 CHERUIYOT PATRICK M 29 20406 sotik
46 CHEPKOECH DOROTY F 955 20406 Sotik
47 KIPKIRUI SIELE DOMINIC M 10 20401 BOMET
48 YEGON KIPKIRUI NATHAN M 68 20400 bomet
49 KIPKOECH VINCENT M 90 20403 MOGOGOSIEK
50 KIMAIYO JERONO SCOLAH F 116 30204 KAPCHEROP
51 ISABOKE M MIKE M 361 30202 MOIS BRIDGE
52 KIBIWOTT BUSHENEI GEORGE M 43 30106 TURBO
53 JEROP EDNA F 5144 30100 ELDORET
54 CHEGE PETER KAMAU M 9668, 20112 Nakuru
55 MUYA STEPHEN KARANU M 364 20117 Naivasha
56 LANGAT JUSTICE M 930 20106 Molo
57 KIPROTICH HARON M 72 20152 Nakuru
58 MARGARET MUIGAI HENRY M 1734 20100 NAKURU
59 NDUATI MIRRIAM WAMBUI F 178 20114
60 MUIGAI J MAINA M 178 20114 KABAZI
61 CHEPNGETICH CLEAH F 33 20209 FORTENAN
62 KIPROTICH ELVIS M 27 30301 N/HILLS
63 NGUNJIRI BUNDI SAMUEL M 584 20300 NYAHURURU
64 KIENYERE JOYCE WATETU F 116 20109 SUBUKIA
65 KIPKIRUI PETER M 48 20401 CHEBUNYO
66 SIMOTWO JESARO DAISY F 157 30401 Kabartonjo
67 ODEO CALEB JARED M
68 WAKHUNGU OLUCHIMBA NELSON M 15 50100 KAKAMEGA
69 WABWILE N DANIEL M
70 NDIEMA ERIC KIBET M 203 50202 CHWELE
71 WAMALWA NASAMBU JOY F 600 50200 BUNGOMA
72 KINYAVURA DENIS MANYASA M 2788 50426 Kakamega
73 DUDA A SAMSON M 17 50241
74 ASIRA STEPHEN CHEBUCHE M 461 50100 KAKAMEGA
75 OCHIENG KHAMALA KEVIN M 865 50102 MUMIAS
76 NAMUKURU I RABECCA F BOX 124 30205 MATUNDA
77 WAFULA WANJALA VICTOR M 20 50127 NAMBACHA
78 ASONGA MARKSON M 65 50300 KAKAMEGA
79 N STANLEY JEFFERSION M 91 40101 AHERO
80 NYAGAYAH ISAIAH ONYANGO M 57 PAW AKUCHE 40131
81 OBIERO ODHIAMBO TOBIAS M 8 40109 SONDU
82 JUMA ODHIAMBO KENNEDY M 217 SONDU 40129 SONDU
83 OGOLLO VICTOR M 32 40111 KISUMU
84 NYANDERE ELNAH KERUBO F 300 40200 KISII
85 OMBASA BASWETI VENIC F 932 40200 KISII
86 MOSE MICHIEKA FELIX M 178 40202 KEROKA
87 MAKAYE MATONGO CHARLES M 178 40202 KEROKA
88 NYANG’AU ONGORI AMOS M 104 40203 NYAMACHE
89 MAYAKA MORAA EUNICE F 148 40735203 NYAMIRA
90 BICHANG’A ISABELLAH F 638 40202 keroka
91 AGENYO PAUL EVANCE M 38 40307 MAGUNGA
92 MANYASA RAPHAEL OPIYO M 127 40223 Kadongo
93 OCHIENG NELSON MANDELA M 66 40300 Homa Bay
94 OKUDO NELSON MANDELA M
95 OKOTH JOYBENTER ACHIEN’G F 139 40305 MBITA
96 CHARLES BENSON ARASA M 1 40501 NYAMIRA
97 AKINYI SHARON F 35 40106 MIWANI
98 OMARI KELVIN MOCHAMA M 137 40506 Kebirigo
99 MARUBE KERUBO BRENDAH F 425 40202 KEROKA
100 MISATI ONTII DARIUS M 345 40202 Keroka
101 NYAKUNDI KERUBO NANCY F 177 40501 IKONGE
102 ACHIEN’G NANCY F 332 40400 suna-migori
103 HARRISON CANTONA BONIFACE M 267 40400 MIGORI
104 JOSHUA ORUCHO MOSOTI M 698 40202 Keroka
105 OTIENO MOSES OKOTH M 333 40404 Rongo
106 ONGIYA GEORGE AVETZA M 113 40403 RAPOGI
107 KALULU BRIAN OMAMBIA M 61 40201 GESUSU
108 OUMA CALEB OTIENO M 98 40405 SARE-AWENDO
109 ORINA ONSASE DUKE M
110 MOHAMED OSMAN MUHUMED M 134 70302 mandera
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240245 BACHELOR OF PURCHASING AND SUPPLIES MANAGEMENT
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 RAHMA YUSUF ISSACK F 81074 80100 MOMBASA
2 TSUMA MWANGOME JONATHAN M 198 80105 KALOLENI
3 WAWERU NAOMI MUTHONI F 94 20318 N.KINANGOP
4 MWAURA LORRINE L NJAMBI F 69 10300 Kerugoya
5 NJEMA WARUGURU JANINE F 69 10300 Kerugoya
6 KATHURI GRACE MUKAMI F 2132 60100 EMBU
7 MWANGI WYCLIFFE MACHARIA M 101 10200 murang’a
8 WANGARI PETER MWANGI M 463 10202 Kangema
9 WAITHERERO RAHAB MAGIRI F 53 10204 KIRIA-INI
10 MUIGAI VENESA WAMBUI F 3483 01000 THIKA
11 MUTHEE BEATRICE MUTHONI F 923 10200 MURANG’A
12 GATHUKU STELLA M WANJIRU F 66 10206 KAHUHIA
13 WARIGIA DENNIS GATIKA M 93 10203 KIGUMO
14 NGATIA ANTHONY IRUNGU M 320 10200 Murang’a
15 SILINGI ASHA F 11677 00400 NAIROBI
16 MUTETI KENNEDY M 39 90100 MACHAKOS
17 KILONZO JOHN MUTHIANI M
18 MUTISO COSMAS NDAVI M 68 90119 MATUU
19 KANINI JUSTUS KIOKO M 1220 80100 Mombasa
20 MUGENDI BERYL KARIMI F 833100 100100 NAIROBI
21 KITHINJI DAVID MUNENE M 4499 1000 11
22 SAMUEL WACHIRA MWANGI M 351 isiolo
23 KINOTI DANIEL MAKASA M 20 90300 Makueni
24 MALASI PATRICK MUTHOKA M 78 90126 KATANGINI
25 GITARI PAMELA KANANU F 122 60401 chogoria
26 REUBEN M MATI M 99 60400 CHUKA
27 AWUOR BERRYL BRENDAH F 45939 00100 NAIROBI
28 NJOROGE SUSAN WANGUI F 542 518
29 YUSUF NKIROTE FATMA F 280 30500 LODWAR
30 BITOK KIPNG’ETICH BENITO M 343 30600 kapenguria
31 MUSTO PAUL M 343 30600 KAPENGURIA
32 CHEPCHIRCHIR FAITH F 31 20210 Litein
33 MWANGI MAHINGE JOHN M 14 10103 Nyeri
34 WANGARI NDIRANGU PAUL M 14080 20100 NAKURU
35 GITHUKA MOSES NJERU M 1128 20100 Nakuru
36 RIKARIKA IVY CHEMOSOP F 9613 00200 Nairobi
37 GATHONI JOSEPH MURAGURI M 40 20107 NJORO
38 CHEPNGETICH ABIGAEL TONUI F 85 20210 litein
39 MAINA COLLINS KIPROTICH M
40 KIPKORIR NGETICH BENJAMIN M 113 20400 Bomet
41 NYAGUTHII ROSE MWIHAKI F 113 20300 NYAHURURU
42 CHEPKOECH PENINAH MUTAI F 73442 00200 Nairobi
43 HASSENYE LAURA AGOLLA F 60 50400 BUSIA
44 AMOLO ANYANGO BELINDA F PRIVATE BAG 50205 WEBUYE
45 ORARE KEMUNTO FEYA F 533 40200 KISII
46 MAMWACHA MOGENDI CHARLES M 279 40204 OGEMBO
47 NYANGOR MATHIAS OTONDE M 52 40300 HOMA BAY
48 OINDO ANTONINA ACHIENG’ F 4 40611 NYILIMA
49 JUMA KEVIN MICHAEL M 1 40606 UGUNJA
50 MASAKI ARASA KEVIN M 43 40200 keroka
51 OMWAN’GE RAPHAEL OMBESE M 306 4052 nyansiongo
52 ODHIAMBO NICOLAS DEYA M 357 40404 Rongo
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240107 BACHELOR OF SCIENCE (ACTUARIAL SCIENCE)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 NJENGA GEOFFREY MURIUKI M 228 1030 GATUNDU
2 GICHUHI SILAS WAHOME M 1697 10100 NYERI
3 KANYIRI TRACY WANGU F 4144 20100 NAKURU
4 MUTHONI ANN WANGECHI F 79 10106 othaya
5 KAGUNDA DANIEL M 414 10316 kerugoya
6 TUMBU FAITH NJERI F 79 10103 MUKURWEINI
7 KANYORI PETER WAINAINA M 101 10200 murang’a
8 GITAU CATHERINE WAIRIMU F 14 10208 saba saba
9 NGINA MARTIN KYAMATI M 7 902 KIKUYU
10 MWANGANGI MWIKALI F 64 90125 KIKIMA
11 WANJIRU MARYIDDAH WANGECI F 9 1000 THIKA
12 MUNENE JOHN THUO M 262 00900 KIAMBU
13 KAMAU DENNIS NJERU M 64 10301 Kianyaga
14 GUYO ROBA ABUDO M 34 60103 Runyenjes
15 OBIERO JOAN KWAMBOKA F 91 60104 SIAKAGO
16 BARAKO SHANU GUYO M 129 60500 Marsabit
17 TACHE GALM QALICHA M 10 60500 marsabit
18 OMONDI MORGAN M 30047 00100 NAIROBI
19 MUTAMBU MARGARET MUMBI F 43112 00100 KAJIADO
20 WAFULA PETER MUCHAI M 232 kitale 232 kitale
21 TOO KIPNGETICH ISAIAH M 175,sotik 194 Sotik
22 NAKASEPAN YASMIN ATABO F 565 30500 Lodwar
23 CHEBET NANCY F 873 30100 Eldoret
24 NJUGUNA BETHWEL KIRONYO M 14080 20100 NAKURU
25 MUBIA JAMES GACHERU M 598 20106 molo
26 MWANGI JAMES HUGI M 15649 20100 Nakuru
27 CHEROTICH SALOME SIGEY F 7 20406 SOTIK
28 WAWERU NAOMI NDUTA F 530 00200 Nairobi
29 MWANGI STEPHEN KAGO M 73 GILGIL 20116 GILGIL
30 NIXON KIPKORIR M 5 20203 LONDIANI
31 KIRUI COLLINS M 233 20203 LONDIANI
32 CHEPTOO MONICA F 88 40110 songhor
33 KAMAU WANGUI FAITH F 74 20321 Rumuruti
34 CHEPYEGON KIPSANG PETER M 16 30400 KABARNET
35 KIPKULEI CHELELGO VICTOR M 80 30400 KABARNET
36 ODHIAMBO DENISH M 83 40332 Kosele
37 KIPLAGAT EVANS CHEPKONGA M 318 30400 kabarnet
38 IKIRING BEATRICE OMUNYIN F 95 50209 malakisi
39 LUBISIA S SAMWUEL M 1357 50205 WEBUYE
40 MASAI KIPKORIR KELVIN M 57 50203 KAPSOKWONY
41 MAYIEKA WAREN MANDELA M private bag 50204 kimilili
42 ATIENO EPHY MARGARET F 118 50104 KHAYEGA
43 AMOIT AGNES WHITNEY F 166 50102 mumias
44 JUMA LINET NABWIRE F 166 50102 mumias
45 ONDARI DERRICK ONCHIEKU M 5491 00200 Nairobi
46 ODHIAMBO BILLY M 1973 40100 KISUMU
47 ODIWUOR CORNEL ODERO M 41529 80100 Mombasa
48 AMONDI WENDY OTIENO F 177 40107 MUHORONI
49 NYABWARI HESBORN M 975 40500 nyamira
50 ODHIAMBO DAWKINS OMONDI M 3004 40100 KISUMU
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240122 BACHELOR OF SCIENCE (AGRICULTURE)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 MAINA PHILEMON MWANGI M 766 66 NAIROBI
2 MUNGAI KIONGO SOLOMON M 39 20124 MIRANGINE
3 NGARI EPHANTUS WANJAU M 166 10100 Nyeri
4 NJOKI ELIZABETH WANJIRU F 114 10101 KARATINA
5 WAMAHIGA W MARTHA F 1265 10100 NYERI
6 NYAWIRA GEOFFREY MACHARIA M 1326 10300 KERUGOYA
7 MURIUKI W CATHRINE F 1300 10300 KERUGOYA
8 WANJIKU PETER WAINAINA M 1675 01000 thika
9 NG’ANG’A SIMON GACHANJA M 529 01000 THIKA
10 MBURU FRANCIS MAINA M 564 01000 kigumo
11 ORENGE IAN DUNCAN M 331 900 kiambu
12 KAHORO PETER WAINAINA M 4757 01000 Thika
13 WAWERU B KAMAU M 77 Githunguri
14 MWAU FAITH WAYUA F
15 MUTUA SYLVESTER M 50 90205 Kabati
16 JOHN NZISA F
17 NDINDA JOSHUA MULWA M 434 90119 MATUU
18 MUCANGI ARNOLD MURIMI M 219 60100 Embu
19 MUTHONI K CHRISTABEL F 56 60113 KIRITIRI
20 MUTINDA WAYUA F 224 00242 KITENGELA
21 MUENI KENNEDY M 65 90306 KALAMBA
22 NGOTHO SYOMBUA F 127 90133 TAWA
23 KIMATHI M LEWIS M 112 60408 Marima
24 MARANGU N DENNIS M 22 60401 chogoria
25 MBUGUA MAUREEN NJAMBI F 56028 00200
26 KIBE J MAINA M 76 30215 KESOGON
27 CHELANG’AT MAGDALINE F 155 20402 LONGISA
28 MUTAI GEOFFRY M 149 20400 BOMET
29 NGENO LAURENCE M 99 20400 BOMET
30 KIPKEMOI BETT ELVIS M 718 202210 LITEIN
31 CHEBET MIRIAM F 320 30300 Kapsabet
32 KIPCHUMBA HILLARY M
33 AMOIT PAMELA CHARITY F 95 50209 malakisi
34 OPOMA ISAAC M 70 50244 Amagoro
35 ONIALA ANDERA PROTUS M 207 50307 Luanda
36 SIMENO JOBSTONE KIPSANG M 203 50202 CHWELE
37 KUNDU S DOUGLAS M 394 50200 BUNGOMA
38 CHERWO K PHILIP M 247 50201 CHEPTAIS
39 LUKANU MADEKWA JOHNSTONE M 147 50102 MUMIAS
40 AKUMU BENTER AJUOGA F
41 ONWONGA MOEGI JACOB M 110 KISII 40200 KISII
42 OTIENO ALPHINE STELLA F 100 40301 kendu bay
43 OKOTH GABRIEL ONYANGO M 104 40607 ukwala
44 ONYANGO LILIAN ACHIENG F 239 40614 sega
45 OTIENO FELIX OCHIENG M 4105 40100 KISUMU
46 ATUYA M KEFA M 182 RUIRU NAIROBI
47 NYATUNDO A JOSEPH M 98 40500 NYAMIRA
48 MAINYE MAKORI CHARLES M
49 ONGIRI SANDRA KEMUNTO F 878 40400 suna
50 LUMUMBA MAXWELL OKONDA M 5 40413 ISIBANIA
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240294 BACHELOR OF SCIENCE (ANIMAL HEALTH AND PRODUCTION)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 NJENGA CAROLINE NJERI F
2 KARIUKI MWANIKI DENNIS M 394 20302 OL JOROROK
3 MURIITHI SOLOMON MACHARIA M
4 KAMAU FRANCIS NDIMII M 188 10208 Sabasaba
5 MAINA JOHN KIBIGI M 50 10204 Kiria-ini
6 WAMBUA P SYOMBUA F 16 90113 Muthetheni
7 GICHONI BETHA MUKAMI F 200 60102 ISHIARA
8 JILLO TUYE KATELO M 10 60500 Marsabit
9 OMAIKO KEVIN MOSE M 453 40202 KEROKA
10 MASINDE KACHENJA FRED M 3 30602 KAPENGURIA
11 CHERUIYOT NICHOLAS M 10 20401 Bomet
12 NJUGUNA MIRIAM WAITHIRA F 329 20116 GILGIL
13 WANJIRU DORCAS F 52 20107 njoro
14 CHERUIYOT KIRUI GIBSON M 51 20203 LONDIANI
15 KIPROTICH DENNIS M 98 30305 Kobujoi
16 WANJOHI PRESTON CHEGE M 7873 00200 NAIROBI
17 LEINA BRIAN M 80 30400 KABARNET
18 KIPKEMBOI DAVID M 2394 20100 NAKURU
19 WEKESA ISAAC MUSIMISI M 4 50204 kimilili
20 WESA BORNFACE WANGUCHE M 256 50102 mumias
21 MBARE MARTIN M 8 40109 SONDU
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240423 BACHELOR OF SCIENCE (COMMUNITY HEALTH & DEVELOPMENT)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 SAFARI RAMADHAN FONDO M 2089 80200 MALINDI
2 CHARO BENSON TABU M 59 80105 KALOLENI
3 NDEGE SOPHIA NYAMBURA F 37 80503 mpeketoni
4 MACHARIA DAVID KABERI M 177,kiambu 00900 kiambu
5 WANDERI GACHIE SIMON M 5 20307 IGWAMITI
6 NYAGA GEOFFREY KARIUKI M 232 10300 kianyaga
7 IRUNGU ANTONY KIBOGO M 36 1013 GATURA
8 THUO FLORENCE WANJIKU F 1418 00515 Nairobi
9 SANG TIMOTHY KIPRONO M 332 30202 moi’s bridge
10 PCHUMBA LEONARD JOEL M 405 30600 Kapenguria
11 CHEPKIRUI WINNIE F 106 20400 BOMET
12 KIRUI JOSPHAT M 4297 30100 Eldoret
13 NG’ANG’A HIRAM GAKUNJU M 19938 00202 Nairobi
14 NYAMBANE EMMANUEL M 61 20100 NAKURU
15 MWANGI M CYNTHIAROSE M 80 20116 Gilgil
16 CHELANGAT JOAN F 271 20152 20152
17 CHEPKOECH CARREN F 66 20406 SOTIK
18 GIDEON WINNIE NAISIAI F 30177 00100 NAIROBI
19 OMBATI WILFRED M 48 40700 kilgoris
20 MUNIU NJOKI NAOMI F
21 KEMBOI JERONO RUTH F 262 20103 E/Ravine
22 TAMAKARO K KEVIN M 176 30403 MARIGAT
23 RUTTO JOAN JEPCHUMBA F 22,CHEBIEMIT 30706 CHEBIEMIT
24 LONGOR B LONYIL M 11 527 SAMBURU
25 KIPRUTO BRIAN KIPKOSGEI M 310 30700 ITEN
26 WASILWA MUSA IAN M 1870 50200 BUNGOMA
27 NALIANYA FELIX MUYUMBA M 6 50103 Malava
28 MUNG’ARE MASHALL M 146 50105 Bukura
29 MATEKWA S AKAPITUS M 1572 50100 kakamega
30 KHASIANI MARK M 1572 50100 kakamega
31 KHANGUA PURITY F 1 50305 KAIMOSI
32 MAHONGA REAGAN LIDAMBIZA M 62 30300 KAPSABET
33 DUYA ONYANGO FELIX M 177, Muhoroni 40110 KORU
34 NYABUTI FELIGONA KWAMBOKA F 533 40200 KISII
35 JOB KERUBO SALOME F 300 40200 KISII
36 OBIKO NYATUKA CATHERINE F 14380 20100 nakuru
37 NYITONG’ AOL MARION F 73 40632 nyamonye
38 OKUMU ANNE REGINE F P BAG 40606 UGUNJA
39 MOTARI MORAA ZIPPORAH F 453 40500 Nyamira
40 JOSEPH AMOSI MASIRE M 180 40413 kehancha
41 ANYANGO LINETTE F 437 40404 RONGO
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240724 BACHELOR OF SCIENCE (FOOD SCIENCE AND MANAGEMENT)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 MWASAMBO MWACHANYA ALFRED M 57 80305 MWATATE
2 KARISA JANET NEMA F 1069 80304 WUNDANYI
3 KIMATHI JOY WANGUI F 5112 80200 malindi
4 MARANGA EILEEN WAKINI F 19 10105 NAROMORU
5 NDEMI ANTHONY MWANGI M 113 10303 wanguru
6 MBUGUA BEATRICE WAMBUI F 37 10208 Sabasaba
7 GATONYE DANCAN GAKURI M 866 01000 Thika
8 NDICU FRANCIS MWAURA M 230 01030 gatundu
9 KINA DAVID MACHARIA M
10 MUVAKA BRIAN NGONDI M 73 90130 NUNGUNI
11 WAMBOI MARY F 4690 30200 KITALE
12 CHELANG’AT ROSBELLA F 49 20401 CHEBUNYO
13 BENARD KIPNGENO KEMOI M 88 20403 mogogosiek
14 WANJIRU HARRISON KAGWIMA M 572 20117 Naivasha
15 WAICHAMAMA KELVIN THEURI M 5 20320 KINAMBA
16 KIPROTICH PETER MUTAI M
17 MULIMBA E RICHARD M 15 50404 BUMALA
18 SYLVIA KAREGI AGUSHOMA F 1251 50205 webuye
19 CHESIRO MOURINE MOSOBIN F 131 50311 WODANGA
20 OTIENO VICTOR ODERO M 236 40222 oyugis
21 OUMA STEVEN OTIENO M 1 40606 UGUNJA
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240124 BACHELOR OF SCIENCE (FOOD SCIENCE AND TECHNOLOGY)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 NDIMAH NATHANIEL MASYUKO M 93856 80102 Mombasa
2 NGUGI KINUTHIA EPHRAIM M 18 20303 Miharati
3 WAMBUI ELIZABETH WAIRIMU F 38 10208 Sabasaba
4 NYAMBURA R WAHITO F 1328 10400 Nanyuki
5 MUGWERU SUSAN NYAMBURA F 213 10100 NYERI
6 MWAI M MICHAEL M 1326 kerugoya 10300 kerugoya
7 GIKUNJU A MUTHII M 1326 kerugoya 10300 kerugoya
8 WANGARI KENNEDY KOGI M 675 10300 Kerugoya
9 MBUGUA SAMUEL WANJOHI M 71 1000 THIKA
10 MWANGI BEATRICE F 41 10201 KAHURO
11 WANGUI MONICA F 283 1000 thika
12 MBIYU VICTORIA WANJIRU F 283 1000 thika
13 MWANGI PHYLLIS WANGARI F 283 1000 thika
14 MBILI BENEDETA MULEKYE F 18 90200
15 NJERU JAMES MACHARIA M 98 60104 Siakago
16 MUSYOKI MARY MUNYIVA F 100 90125 KIKIMA
17 MUASYA REBECCA MUMBUA F 66844 00800 Nairobi
18 MULI MUTHOKI F 5 90127 MBUMBUNI
19 MUTUKU FAITH MWENDE F 76 60401 CHOGORIA
20 AMWOMA LORRAINE MOINDI F 58963 200 NAIROBI
21 NGARAMA FAITH MUTHONI F 50465 00200
22 CHEMTAI MAGDALINE F
23 YEGON KIMUTAI PHILEMON M 60 20401 Bomet
24 ICHOHO W JOHN M 15 30102 BURNT FOREST
25 KASYOKA JOYCE KANINI F 2397 00100 Nairobi
26 NG’ANG’A PAUL WAMAE M 25 20109 SUBUKIA
27 MUMBUA GLORIA GORETI F 536 20115 564
28 KURIA MARTHA NYAMBURA F 115 20108 RONGAI
29 WANJIKU JONATHAN NJUGUNA M 8 20114 KABAZI
30 JERUTO EDITH BETT F 1338 ELDORET
31 CHERUTO MERCY F 54 20201 KABIANGA
32 MUCHIRI ROSE MUTHONI F 8455 00300 nairobi
33 NGENO CHEPKOECH SANDRA F 233 20103 ELDAMA RAVINE
34 MUKOLA JOHNSTONE M 381 50409 Nambale
35 OKECHI GETRUDE SHITANDI F 896, YALA 40610 KAKAMEGA
36 MUKHOMA DIANA FELISTER F 61 Lunza via Kakamega 50119 Kakamega
37 LANGAT CHERUIYOT DALMAS M 36 20406 Sotik
38 OKELO BENEDICT ATHIAMBO M 143 40600 SIAYA
39 OCHIENG’ ODUOR JIMKELLY M 304 40603 NG’IYA
40 VICTOR ONYANGO M 29 40401
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240405 BACHELOR OF SCIENCE (HUMAN NUTRITION AND DIETETICS)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 NJUGUNA JOHN MURIITHI M 86 20319 south kinangop
2 MUNDATI DAVID KARANJA M 55265 00200 NYERI
3 KANYORO JADWEL MURAGE M 286 10300 kerugoya
4 NGUGI JULIUS MACHARIA M 737 01000 THIKA
5 NONO JACKSON NG’ANG’A M 209 10218 KANGARI
6 CHEGE ANN NJUGUINI F 218 20319 SOUTH KINANGOP/NJABINI
7 WANYAGA NAZARENE WAIRIMU F 66 10206 KAHUHIA
8 NDEMO DAWN MORAA F 23080 604 Lower Kabete
9 MUIRURI FAITH WAIRIMU F 366 00902 kikuyu
10 MWENDWA RACHEAL NDUNE F 53 90400 MWINGI
11 MUKIRI SUSAN KIREMA F 20 60602 KIANJAI
12 SAKALDERE JACINTA JEISO F 10 60500 MARSABIT
13 KYENGO STENCY NDINDA F 135 90125 KIKIMA
14 CHEGEM EVERLYNE EBENYO F 280 30500 LODWAR
15 BARASA NAFULA BRENDAH F 74 30209 Kiminini
16 CHEROTICH KAREN SUGUT F 67 20400 Longisa
17 OMUKAGA OTWANE ERICK M 380 30100 ELDORET
18 JEPTOO HILDA F 2555 30100 ELDORET
19 CHEPCHUMBA CYNTHIA F 7198,KABIEMIT 30100 ELDORET
20 JEPKORIR EMMY SONGOK F 6596 30100 Eldoret
21 OMONDI BRENDA OMBONYA F 1352 20100 NAKURU
22 KINYUA OBADIAH MURITHI M 233 10400 NANYUKI
23 KROP JONATHAN LOKWIALUK M 39 30404 Nginyang
24 KIMAIYO J CAROLINE F 49 30706 Chebiemit
25 ONSONGO NYABOKE WINFRIDAH F 27 50406 FUNYULA
26 ORUCHO MORAA SHARON F 3623 40200 KISII
27 NYAKUNDI KWAMBOKA VANILLA F 1156 40200 kisii
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240309 BACHELOR OF SCIENCE (MATHEMATICS & COMPUTER SCIENCE)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 MANGISI NYAWA SIMON M 1112466 788 80400
2 MUYUGO MASIKA RAMADHAN F 80194 80100 MOMBASA
3 WAWIRA CHRISTINE F 51 103303 Wangur’u Kirinyaga
4 KAMAU KARIUKI JOHN M 12416 10109 Nyeri
5 WACIRA WAHOME SAMUEL M 58 GIAKANJA 10100 NYERI
6 KEZZY CYNTHIA WAMBUI F 1794 10100 NYERI
7 MUCHIRI DAVID GICHOBI M 94 10301 KIANYAGA
8 WANGU DANIEL WANG’ANG’A M 1164 10200 murang’a
9 WANJIKU JOHN WAICHIGO M 921 10200 Murang’a
10 NJOROGE JOSEPH KAMAU M 59 10208 sabasaba
11 KAHINDU JOHN KIMANI M 66 10210 GACHARAGEINI
12 KARIUKI JOSEPH THUO M 206 10202 KANGEMA
13 WANJIKU ELIUD MWANGI M 582 10200 Murang’a
14 MUGERA JAMES KAMAU M 149 10200 Murang’a
15 NDUNG’U SAMUEL KURIA M 100 902 kikuyu
16 GICHANGA PAUL M 361 00900 Kiambu
17 ICHUGU GABRIEL WAHINYA M 3122 01000 Thika
18 KISELI MUTHENGI M 39 90100 MACHAKOS
19 MBITHI MUTINDA M 107 90104 MITABONI
20 KAUMBULU C MUSYOKA M 288 90300 makueni
21 KIIO KENNEDY MUTHINI M 108 90130 nunguni
22 MWANZA COLLINS MATHEKA M 20 90125 KIKIMA
23 MAKAU ALICE MUENI F 127 90133 TAWA
24 SAMWEL MUNYAKA KELVIN M 35 60403 chuka
25 MUCENA PHINEAS MACHERIA M 557 60400
26 NG’AARI K LOYFORD M 10 10300 kerugoya
27 SIMBONI MISIATI PETER M 176 30500 LODWAR
28 LABU LEWIS KIBET M 4690 30200 KITALE
29 CHIRCHIR TIMOTHY M 222 30705 KAPSOWAR
30 SITONIK KIPKIRUI EMMANUEL M 63 20400 bomet
31 CHERONO TRACY F 63 20400 Bomet
32 CHEBET KOECH BENALYN F 664 20406 SOTIK
33 BETT KELVIN KIPLANGAT M 85 20312 MOGOGOSIEK
34 CHOGE KENNEDY KIPTOO M 380 30100 eldoret
35 ZACHARIA KIPCHUMBA M 277 30106 Turbo
36 KOSGEI JEROP WILKYSTER F 91 30102 BURNT FOREST
37 LUKORITO KELVIN MUKHWANA M 1179 20100 Nakuru
38 KIPRONO KANDAGOR FELIX M 139 20102 Elburgon
39 MAINA MWANGI MOSES M 220 20106 Molo
40 KAMAU SAMMY NJOROGE M 40 20107 NJORO
41 NJENGA NG’ANG’A MOSES M 1734 20100 NAKURU
42 KIMUTAI CHERUIYOT DENNIS M 174 20210 LITEIN
43 NYUTU SAMWEL MUIRU M 144 20202 KIPKELION
44 BITTOK KISORIO GEOFFREY M 369 30300 kapsabet
45 KIBET JEPCHUMBA LYDIA F 45 30305 KOBUJOI
46 NJOROGE JOY WANJIRU F 811 20300 Nyahururu
47 MURIITHI NANCY WANDIA F 284 10400 NANYUKI
48 MWANGI MARIA MUTHONI F 73 20307 IGWAMITI
49 KEINO JAMES RONO M 13 ZIWA
50 PSAKEI C WALTER M 203 50202 CHWELE
51 INYANGALA VINCENT M 15 50101 BUTERE
52 OKOME TECHLA RENA ACHIENG F 811 40100 KISUMU
53 OUMA BRIAN M 241 40102 KISUMU
54 ADUKE JAMES CHRISTIAN M 5113 30100 ELDORET
55 ONYONI MANDERE WALTER M 1956, kenyenya
56 ONYANGO HEMSTONE OMONDI M 293 40302 Ndhiwa
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240732 BACHELOR OF SCIENCE (PUBLIC HEALTH)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 KIFALU C FONDO M 494 80108 Kilifi
2 WACHIRA JANE NYAMBURA F 186 10202 KANGEMA
3 MANG’ENI NEKESA IRINE F 397 50204 KIMILILI
4 KYUTHI N JANE F 31 90402 MWINGI
5 ROBA QABALE TARI F 10 60500 marsabit
6 MUTIE MUNYAO M 288 90300 makueni
7 KURU EUSTUS MWANGI M 20 60400 chuka
8 KYALO PENINAH MUENI F 1277 90200 KITUI
9 KIPCHIRCHIR NOBERT M 1350 30200 KITALE
10 KIBET JOHN M 343 30600 KAPENGURIA
11 KIPKOECH KELVIN SAWE M 49 20400 Bomet
12 KIPNGENO AARON M 80 20402 BOMET
13 CHEPKOECH GLADYS F 106 20400 BOMET
14 CHEBON KEMBOI MOSES M 3778 30100 ELDORET
15 JEPKOECH JAEL F 3477 30100 ELDORET
16 KANGWANA ELVINE NYANG’ARA F 442 20100 NAKURU
17 CHEROTICH MEDRINE F 320 30300 Kapsabet
18 CHEPKOECH COLETTE F 51 30300 ELDORET
19 KIMELI BETHWEL BITOK M 16 50308 SEREM
20 KIPKOECH OSCAR MUTAI M 2151 30100 ELDORET
21 ODHIAMBO NATHANIEL M 516 40100
22 WEKESA JOSEPH M
23 MAKOKHA WANGILA OSCAR M 300 50211 Kitale
24 MILLO NEDDY CHRISTINE F 118 50104 KHAYEGA
25 WERE KALASA DENNIS M 20 50127 NAMBACHA
26 SITATI LINDA WAMBANI F 856 50300 MARAGOLI
27 OUKO VERA ADHIAMBO F 811 40100 KISUMU
28 AMIGO SIMON M 8021 40112 DAGO
29 MASESE SHALON KWAMBOKA F 14365 00100 nairobi
30 JOMO AKINYI BEPHRINE F 166 40302 NDHIWA
31 ODHIAMBO JOB OMINO M 62407 00200 Rangwe
32 ONYANGO CALVINCE OWIYO M 14 40301 Kendu~Bay
33 OWINO ALLAN PETER M 14 40301 KENDUBAY
34 OKELLO LEONARD OWITI M 1 40301 Nairobi
35 ACHIENG’ SHARON ASINDI F 3 40600 siaya
36 NYAKUNDI RUTH NYABOKE F 164 40413 kehancha
37 OTIENO BRIAN OMONDI M 117 40611 nyilima
38 OMBAGI GEOFFREY MIRONGA M 610 40202 keroka
39 OMARI NYAMBOGA LAMECK M 1156 40200 KISII
40 MARANDA EVANS ODHIAMBO M 828 40400 MIGORI
41 MWANCHA BOSIBORI DIVINAH F 41 40503
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240187 BACHELOR OF SCIENCE AGRIBUSINESS MANAGEMENT
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 NJOGU SHALET MASHAKA F 172 80300 VOI
2 MAINA EDWIN NDOGO M 1665 20300 Nyahururu
3 GICHIMU ALICE WAITHIRA F 895 1000 thika
4 GICHOYA ALEX WANJIHIA M 100 10106 OTHAYA
5 MWAI MARTIN MUGO M 262 10300 KERUGOYA
6 HENIA JOHN THUKU M 51 10207 kihoya
7 MUTINDA MUISYO M 335 90100 MACHAKOS
8 NYAGA BEATRICE KARIMI F 151 60113 EMBU
9 OYOKO BOAZ LUBUTSE M 30047 00100 NAIROBI
10 KIPCHIRCHIR GABRIEL M 946 30200 KITALE
11 CHEPKIRUI LYDIA F 419 20400 Bomet
12 KIPRONO HILLARY M 33 20403 Mogogosiek
13 KIMUTAI DENNIS M 139 20210 LITEIN
14 CHEROTICH JANETH F 6 chesinende 20210 litein
15 CHEBET LINET F 85 20210 litein
16 LENAWALCHING’EI LTEKUNOI M 233 10400 NANYUKI
17 ADUDA ANTON OTIENO M 48 kilgoris
18 BARASA NALIAKA SILVIA F 588 50205 WEBUYE
19 OBWENGI JOSHUA ORUCHO M 50 40200 kisii
20 OBARA IAN OMWERI M 75 40206 KISII
21 ODUOR FREDRICK ODHIAMBO M 1 40614 SEGA
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240415 BACHELOR OF SCIENCE AGRICULTURAL EXTENSION AND EDUCATION
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 MUTEMI T MWENDE F 134 90400 MWINGI
2 JOHN NECODEMUS MWANIKI M 130 90402 Migwani
3 KIMATHI GODFREY M 517 60201 Meru
4 ROTICH K KENNETH M 51 20402 LONGISA
5 CHELANGAT FANCY F 3 20423 SIONGIROI
6 KIRUI VINCENT M 36 SIGOR 20405 SIGOR
7 EDWARD KIPROTICH M
8 CHEPKOECH VICODY F 568 20214 Kericho
9 CHEPNGETICH NAOMI F 85 20210 LITEIN
10 NJUGUNA N SIMON M 144 KIPKELION KIPKELION
11 KIPCHUMBA DENNIS M 53 30300 KAPSABET
12 CHEPKOECH RUTH F 135 30300 NANDIHILLS
13 KOECH JEPCHIRCHIR SHEILLA F 5212 30100
14 RONO KIPKOECH EVANS M 94 30129 Chepkorio
15 CHANGWONY JEBIWOTT JUNE F 698 20103 ELDAMA RAVINE
16 JEBET JOYCE CHERUIYOT F 30 30706 CHEBIEMIT
17 CHESOS K BONIFACE M 128 30705 Kapsowar
18 WALUKHA W CALEB M 85 50200 Bungoma
19 KAPOY L MUSA M 43 30600 KAPENGURIA
20 CHEPKEMOI CAROLINE N F 117 40104 KORU
21 ANYANGO ELKAH OKOTH F 484 50307 LUANDA
22 KIAGE NYABUTO FRANKLINE M 1437 40200 kisii
23 NYABUTO NYAMWEYA PETER M 3235 40200 KISII
24 NYAKUNDI ELIJAH MATAGARO M 61 40201 GESUSU
25 NYARERA JACOB OTWOMA M 52 40202 KEROKA
26 TAMBO COLLINS OMONDI M 50 40302 NDHIWA
27 MABUSIO JOSEPH NYANG’AU M 75 40202 KEROKA
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240185 BACHELOR OF SCIENCE HORTICULTURE
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 ESHARANDA PAULINE ATAI F 1556 80100 MOMBASA
2 SWALEH MARYAM ATHMAN F
3 WAMBUI ANGELA SOBAYENI F 88533 80100 mombasa
4 WANGARIMMWANGI EDWIN M
5 KIRUTHO K MBIRI M 277 20116 GILGIL
6 MWANGI BONFACE WARUI M 7 10102 KIGANJO
7 WANJIRA EDWIN MACHARIA M 28 10300 kerugoya
8 MAGANJO THOMAS MITHAMO M 1326 kerugoya
9 MUONDO TIFFANY MJUMAA F 28379 00100 Nairobi
10 MWANGI MARGARET NJOKI F 9 10205 MARAGUA
11 MUIRURI LYDIA WAMBUI F 5882 00200 Nairobi
12 KINYUA MUKAMI MARYLIZA F 23 60400 CHUKA
13 MAKENA NJAMBI F 79124 400 TOM MBOYA
14 KARUMA WAMBUGU GACARA M 529 618
15 NG’ANG’A NAOMI WANGUI F 23080 604 Lower Kabete
16 NJOKI NJENGA PATRICK M 438 902 Kikuyu
17 NTIATI STEPHANIE NOSIM F
18 KIMONI PATRICK MUKALA M 715 90201 KITUI
19 THUNGUTHA ALEX MWANGANGI M 123 90402 migwani
20 YVONNE MUCHIRA KENNEDY M 158 60100 EMBU
21 NJUE FRANCIS M 239 6100 EMBU
22 NKIROTE TERRAY GIKUNDA F 38 60401 CHOGORIA
23 MWITI MELVIN KIRIMI M 535 60600 MAUA
24 OWITI LYNNA EVE F 50465 00200
25 ABDI AYAN F 35140 00200 NAIROBI
26 MWANGI FRANCIS ANDREW M 65071 00618 NAIROBI
27 WASIKE W JOSHUA M
28 CHELANGAT MERCY F 173 20152 olenguruone
29 CHEBET MARY F 292 20400 LONGISA
30 KIPLANGAT NICHOLAS M 96 20405 SIGOR
31 MUTAI ERIC M 349 20400 Bomet
32 MAKHANU NANJALA ESTHER F 114 30205 MATUNDA
33 NAMITI W HARON M 30091 100
34 EKESA MERCY WANGUI F 155 20117 NAIVASHA
35 KIHORO PETER NJENGA M 1938 20117 NAIVASHA
36 NDEGWA CAROLINE WANJIRU F 15670 20100 Nakuru
37 MUTETI DAMARIS WANDIA F 76 20116
38 KIPLANG’AT VICTOR YEGON M
39 KIPKURUI MOSES CHERUIYOT M 487 20200 kericho
40 KOIMA KIPTOO STEVE M 164 20103 ELDAMA RAVINE
41 KEMBOI KIPTOO VICTOR M 296 20203 LONDIANI
42 OMAR BAKAL SHANI F 848 20300 NYAHURURU
43 NDETO WINNIE NDILA F 376 00204 ATHIRIVER
44 KOECH KIPRONO GIDEON M
45 KIPRONO J ABIGAEL F 32 30706 Chebiemit
46 OUMA VICENT OMONDI M 67 Funyula Mombasa
47 ASANYO ISRAEL MACHOKA M
48 MULAMA N CHRISPINUS M
49 WETENDE ESTHER NELVIN F PRIVATE BAG 50101 BUTERE
50 ATSIVILWA STEPHEN M 242 50241 KIPKARREN RIVER
51 SAFU OMWANDA EVANS M 10 50102 mumias
52 MWACHI EVANS MIHESO M 332 50100 KAKAMEGA
53 IMENDE JACKLINE NYAELA F 165 40105 Maseno
54 ADHIAMBO NEEMA F 165 40105 Maseno
55 OKUMU ONYANGO PHELIX M
56 OLIECH OGUNDE ALVIN DICK M 72 40109 SONDU
57 AKINYI SARANANA ODHIAMBO F 2 40109 Sondu
58 MAGOMA RUTH NYABOKE F 406 40202 kisii
59 AGER OCHIENG DENIS M 50 40303 RANGWE
60 OTIENO MICHAEL M 34 40222 OYUGIS
61 MASEA ELISHA MONARI M 120 40601 BONDO
62 ROBI MARTHA NGOINA F 55 40413 kehancha
63 OBUOYO CALVINCE OLOO M 50 40402 SORI
64 SHELEF OCHIENG’ BALA M 78 40405 sare-awendo
65 AHMED KHADIJA HUSSEIN F
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240115 BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 NDIRANGU MWANGI BRIAN M 1050 20300 Nyahururu
2 WAINAINA NJUNG’E FRANCIS M 1002 20117 NAIVASHA
3 NGIRUBIU KAMANDE LUKE M 5 20307 nyahururu
4 WANGUI MONICAH GATHONI F
5 MWENDA ANNETTE NJOKI F 1206 01000 Thika
6 MWARIRI JOHN M 85 10105 NAROMORU
7 GACHUIRI KELVIN KARANI M 1353 10101 Karatina
8 WAMAITHA PATRICK MUTHAMA M 71 00216 Githunguri
9 MANENE NDIRITU PETER M 1498 nyeri 10100 nyeri
10 MUREITHI IAN KAGOIYA M 64 10106 OTHAYA
11 GITHUI MICHAEL KARIUKI M 243 10400 NANYUKI
12 NDEGWA GRACE NJOKI F 10 20319 Njabini
13 KAMAU PAUL MWANGI M 176 10218 KANGARI
14 KINYUA EDWARD KING’ORI M 29298 100 NAIROBI
15 WAINAINA JOHN KAMAU M 3396 1000 THIKA
16 WACERA JOHN GATUNGO M 152 10202 Kangema
17 IRUNGU JACKSON CHEGE M 260 10103 mukurweini
18 KIPROTICH COLLINS M 174 20300 Nyahururu
19 KABA JOSEPH MBURU M 278 1030 GATUNDU
20 NG’ANG’A R MBUGUA M
21 MUTIA PHILIP MUIMI M 296 90400 mwingi
22 ROSE KALUKI MWETWA F 116 90200 KITUI
23 MAINA JACKLINE NYAMBURA F 1564 60100 EMBU
24 KAMAU NJARAMBA KELVIN M 1480 00232 Ruiru
25 NZIVO JOHN NZIOKI M 18090 00500 NAIROBI
26 MUTUKU JIMMY WAMBUA M 373 90130 NUNGUNI
27 GITONGA C MAWIRA M 52 60401 Chogoria
28 MAINA KARIUKI SAMUEL M 1050 20300
29 MUGOYA MOSES PHILEMON M 25965
30 OWOKO WENDY AKINYI F 1344 00515 Nairobi
31 LEMUNA ROBINSON LINUS M 9 20600 MARALAL
32 EBENYO MAURICE LORIEN M 946 30200 KITALE
33 CHERUIYOT KIPKIRUI MIKE M 453 20210 LITEIN
34 CHERUIYOT DICKSON SANG M 945 30100 ELDORET
35 MUGO JOHN MAINA M 17603 20100
36 NDUATI IGNATIUS MBUGUA M 39 20108 RONGAI
37 KIPTUI ABRILLAH JEPCHUMBA F 21 20208 TENGES
38 CHEROTICH CAREN F 596 20406 SOTIK
39 CHERONOH KOECH FAITH F 295 20400 BOMET
40 ONG’AYO ROSE NAOMI F 568 40100 KISUMU
41 KIMTAI MASAI KELVIN M 57 30302 Lessos
42 MELI CHEROTICH VIOLA F 136 MOISBRIDGE
43 WANJUGU ESTHER HOPE WANJA F 284 10400 NANYUKI
44 MAINA KANYIRI JULIUS M 1050 20300 Nyahururu
45 KABERIA MUGAMBI JOHN M 1680 20300 nyahururu
46 KOMEN JERUTO SHEILA F 11 30400 kabarnet
47 TANUI JELAGAT ANGELA F 3932 30100 ELDORET
48 JUMA E ERICK M 276 50209
49 KWEYU GEOFREY OMUHANDE M 90 50100 KAKAMEGA
50 NYANG’AU MORIGORI GEORGE M 2995 40200 Kisii
51 CHERUIYOT WENCES KIPSANG M
52 OGARA JAMES ODHIAMBO M 873 40600 siaya
53 ONDIEKI ISAAC NYARORI M 702 40202 keroka
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240511 BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SECURITY AND FORENSICS
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 KIRAGU STEPHEN MACHARIA M 62509 00200 NAIROBI
2 NGUGI JULIET NYOKABI F 322 10106 OTHAYA
3 NDUNG’U DOUGLAS MWANGI M 608 10300 karuri
4 NJOKI DENIS GATHII M 314 10204 KIRIAINI
5 WAMBUGU OSCA NJUGUNA M 39 90100 MACHAKOS
6 LOKOCHIL TAIB M 29 20600 MARALAL
7 MURGOR KIPKOECH BRIAN M 991 30200 KITALE
8 KIPCHIRCHIR ALFONCE M 99 20220 LONDIANI
9 KIPLANGAT DENNIS SANG M 151 20203 LONDIANI
10 CHEMWETICH CHELUKO MESHAK M 80 30400 KABARNET
11 EMAI NELSON MAKETSO M 67 50406 FUNYULA
12 CHESHARI BRITON MASIBO M 203 50202 CHWELE
13 KOKONYA BIKETI EPHRAHIM M 869 50200 BUNGOMA
14 MUZAI CHURCHILL REUBEN M 140 50300 VIHIGA
15 OMBASO NYAMBEKI JESCAH F 13989 00400 NAIROBI
16 WILSON KIPROP LIKHUBI M 3183 40100 KISUMU
17 OUSA OKEYO COLLINS M
18 OTIENO KEVIN ODHIAMBO M 1 40606 UGUNJA
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240208 BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER TECHNOLOGY
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 POJJO CHAI HAMISI M 90452 80100 Mombasa
2 KITSAO CHRISPUS CHARO M 122 80108 KILIFI
3 WAWIRA MUNENE NICHOLAS M 56 20303 OL KALOU
4 WANGUI WAIRAGU JOSEPH M 297 20300 NYAHURURU
5 NG’ANG’A KARIUKI SAMUEL M 262 20302 ol joro orok 0706404554
6 KARANJA CLIFF NDERITU M 77 00625 kangemi
7 NAOMI ERIC KIRIMA M 213 20320 KINAMBA
8 MWANGI J MAINA M
9 MUGI FELISTUS AFANDI F 79 10106 othaya
10 MWANGI LYDIA WANGARI F 322 10106 OTHAYA
11 KINYUA M NJOKI F 50121 00200 NAIROBI
12 KARANJA DANIEL MACHARIA M 266 10300 kerugoya
13 NJOKI SIMON MAINA M 718 10200 Murang’a
14 KAMAU JANET WAITHIKI F 589 1000 THIKA
15 KANYARI MONICAH WANJIRU F 589 1000 THIKA
16 KARANJA PETER NDEGWA M 384 10200 muranga
17 GATUNE ALEX MAINA M 41 10201 KAHURO
18 MWAURA DENIS KARINGI M 284 900 Kiambu
19 MWANGI PHARES KAARA M P/BAG 01000 THIKA
20 KIMANI PAUL MBUGUA M 112 1030 Gatundu
21 SENDEO DENIS BULEGWA M 438 902 Kikuyu
22 MUTHONI LUCY NJUHI F 450 900 kiambu
23 MURIITHI SAMUEL KAGICHU M 282 20100
24 MULU DAWN NTHAMBI F 619 ATHRIVER
25 KIOKO EMMA MUIA F 69295 00610 Nairobi
26 MUTHUI NICHOLAS KIMANZI M 18492 00500 NAIROBI
27 KIOKO NTHAKYO M 19 90106 Katangi
28 GITARI MUCHIRA MIKE M 158 60100 EMBU
29 MUTUA MARIAM MUTHOKI F 180 90137 KIBWEZI
30 KITHUSI P MUSYIMI M 73 90130 NUNGUNI
31 NZOMO FAITH MWENDE F 30252 00100 Nairobi
32 MACHARIA BELDINA AKINYI F 20960 00202 Nairobi
33 CHERUIYOT EMMANUEL M 49 20400 Bomet
34 KUBAI IBRAHIM MUTWIRI M 7516 30100 eldoret
35 KASHU CEPHAH SAITOTI M 3778 30100 ELDORET
36 GITAU SAMUEL MUIKAMBA M 4061 20100 NAKURU
37 CHIRCHIR E KIPKOECH M 63 ELDAMA RAVINE ELDAMA RAVINE
38 OUMA ONYANGO JEFF FELIX M 17680 20100 NAKURU
39 TERRY GRACE WAMBUI NYAGA F 1648 20100 NAKURU
40 NASIMIYU DEDAN SIFUNA M 897 20117 Naivasha
41 GACHUGU PETER NGUGI M 369 20117 NAIVASHA
42 KIPLANG’AT COLLINS KEVIN M 1402 20100 NAKURU
43 NDUNGU C ERICK M 580 20116 Gilgil
44 MAIYO KIPLAGAT EDWIN M 179 30301 NANDI HILLS
45 KIMELI DANIEL M 27 30301 N/HILLS
46 NGINYA K DAVID M 82 20320 KINAMBA
47 MUKAMI STEPHEN MUCHIRI M 565 01100 kajiado
48 SALANO MASITSA HEZRON M 592 50205 Webuye
49 KIPKORIR K BRIAN M 3900 30100 Eldoret
50 SIRIMA WYCLIFFE KHASENYE M 4 50204 kimilili
51 TEMBA SAKWA EDGAR M 10 50102 mumias
52 FRANKLINE KELVINKIPRUTO M 252 20200 kericho
53 OMWENGA BENARD MARONGA M 282 40202 KEROKA
54 SABORA EDWARD MOTABO M 31 40414 ISIBANIA
55 OPERE BRIAN OKAL M 539 40222 oyugis
56 OCHIENG’ BRIAN OUMA M 1 40614 SEGA
57 MAGEI DERRICK OLIK M 35 40506 mombasa
58 ONCHIRI COLONELIUS OBWOGI M 219 40200 KISII
59 NYACHAE ELVIS ASANYO M 3348 40200 kisii
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240146 BACHELOR OF SCIENCE IN ECONOMICS
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 NDUNG’U NDUTA JANE F 94 20318 N.KINANGOP
2 MUHIA PHILIP KIMANI M 107 00232 RUIRU
3 BUNDI STEPHEN WACHIRA M 588 10100 NYERI
4 NYAWIRA DENNIS MWANGI M
5 MAINA K MWANGI M 668 00520 NAIROBI
6 MUTHIKE BEATRICE WAKUTHII F 70 10300 KERUGOYA
7 NDWIGA ALBERT MWANGI M 1300 10300 kerugoya
8 KIREGI HANNAH WAHURA F 144 01020 KENOL
9 WAITHAKA KELVIN WAWERU M 58 20301 MIHARATI
10 KORIO WILSON MUNGAI M 131 00901 NGEWA
11 TELESIA BEN KITALI M 30 90200 KITUI
12 ONYANGO GERALD OCHARO M 12830 00100 Nairobi
13 MWANZA JOHN NDETEI M 1722 90100 MACHAKOS
14 ONDIEKI OGWACHI KELVIN M 30178 100 Nairobi
15 LIBAN SHAMA WARIO M 67  20116  GILGIL
16 OGOT BRIAN SHIKOLI M 29267 00625 nairobi
17 GATHERI NANCY WAITHIRA F 11885
18 WAWIRE BARASA ELVIS M 3658 30200 KITALE
19 OTUNGA WEKESA VITUS M 1035 50400 busia
20 CHEROTICH VIOLA F 211 20400 Bomet
21 KORIR SELLAH F
22 KHALID BUDHUL SHURIE M
23 NDIRANGU MOSES MBURU M 141 20102 elbargon
24 KIGEN NORMA JEPCHUMBA F 686 20103 Eldama-Ravine
25 GACHERU SAMUEL GICHARA M 2748 20100 NAKURU
26 BOSIRE DIANA MWANGO F 268 20115 Egerton
27 CHEPKIRUI DAISY F 32 20152 SOSIOT
28 WATHERI BRENDA NYARUAI F 15441 20100 NAKURU
29 ANZIKA SNORINE CHIMOLI F 214 50104 kakamega
30 INTABO TINEGA OBED M 10 50102 mumias
31 FRANKLINE JOEL KATAKA M 62 50101 BUTERE
32 ONGAI ALEX ASILI M 8 50300 Maragoli
33 OCHIENG ODHIAMBO COLLINS M 227 50405 butula
34 OGWAWE SAMSON ACHEBE M 593 40400 MIGORI
35 OGUMA DICK M 62000 00200 Nairobi
36 OTIENO DALMAS OKUNDI M 53 40404 RONGO
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240150 BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION SCIENCE
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 MURIGI SAMUEL GICHIGI M 12 20319 NJABINI
2 KAMAU WANJIRU EUNICE F 82 10208 sabasaba
3 NYUTU MARTIN NJOROGE M 72 20319 KINANGOP
4 KAMAU ISAAC MAINA M 331 900 kiambu
5 KARIUKI NGUNJIRI KARIUKI M 438 902 Kikuyu
6 CHARLES KAMENE F 13 90100 machakos
7 KIAMBA VICTORIA MUNYIVA F 5 90127 MBUMBUNI
8 CHEPNGENO JOAN TANUI F 34 20405 BOMET
9 KIMUTAI KIPRONO DAN M
10 KIPROTICH AMOS KOECH M 22 20401 CHEBUNYO
11 KOSKEI AMOS KIMUTAI M 277 30106 Turbo
12 MOI KIPROTICH DAN M 1300 30100 Eldoret
13 NG’ANG’A DANIEL CHACHA M 1571 20117 naivasha
14 KIBET ZADOCK M 309 20400 bomet
15 JEROP SHARON F 26 30300 kapsabet
16 KIPKIRUI LIVINGSTONE M 438 30300 KAPSABET
17 KIPKEMBOI LELEI SHADRACK M 58 30304 kapsabet
18 KETER KIPRUGUT JOSEPHAT M 643 30100 ELDORET
19 KIPLIMO CORNELIUS M 27 30301 N/HILLS
20 KIPKORIR JOSHUA M 135 40110 SONGHOR
21 WANJIRU J PETER WARUINGI M 233 10400 NANYUKI
22 NDIRITU KELVIN MUNYIRI M 52 10400 NANYUKI
23 MAINA WANGECHI EUNICE F 59 OL-JORO-OROK 20302 NYAHURURU
24 KAMAU DANIEL M 15591 00503 mbagathi
25 CHUMBA JEPSERGON MARY F 163 30400 kabarnet
26 CHIRCHIR KIPKORIR EVANS M 2394 20100 NAKURU
27 MEITEIKINI WILFRED M 52 40700 kilgoris
28 KIPROP JELIMO SHARON F 38 30129
29 OKUMU EDMOND BARACK M 67 50406 Funyula
30 EMEJE SAMWEL IWORETE M 81 50209 MALAKISI
31 MWANGU JUMA DAVID M 4 50109 kakamega
32 ANAMI ROBERT SHISANYA M 332 50100 KAKAMEGA
33 OCHIENG’ DAVID NDEDA M 8 20100 oyugis
34 OCHIENG’ JOB ODHIAMBO M 4 40404 RONGO
35 DIMO DONALD M 4 40404 RONGO
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240232 BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 SAFARI ERICK ZIRO M 96046 80100 Mombasa
2 WAITHAKA PALMENUS NDIITHI M 633 20300 Karatina
3 MUNYIRI NDUNG’U NICHOLAS M 30,NDARAGWA 20306 NYAHURURU
4 NGUGI NJUNG’E PETER M 455 20300 NYAHURURU
5 NJUGUNA JEDIDIA MBUGUA M 459 20318 N. KINANGOP
6 NJOROGE JOHN GACHOKA M 834 20117 NAIVASHA
7 NGUGI KENNEDY WANYOIKE M 11 10208 SABASABA
8 NJOROGE DAMARIS MUKUHI F 911 1034 muranga
9 MWANGI K NAHASHON M 471 10100 NYERI
10 MURIMI HARISON MUKUHA M 429 10100 Othaya
11 MURIITHI GITHOGORI MARK M 1915 20117 NAIVASHA
12 MAINA SAMUEL MWAI M 43230 00100 Nairobi
13 KARIMI DENNIS WANJOHI M 57145 00200 KERUGOYA
14 BENARD SAMWEL MUCHIRA M 946 10300 kerugoya
15 KABIRU ABRAHAM NJOGU M
16 NJOROGE HUMPHREY NG’ANG’A M 1164 10200 Murang’a
17 WANJIRU MOSES KAMAU M 2 10205 Maragua
18 KIGURU PETER NJOROGE M 28 20318 NORTH KINANGOP
19 MUCHOKI SAMUEL KARIUKI M 60 10209 GITUGI
20 NJOROGE BRIAN MUTURI M 3791 01002 Thika
21 MBUGUA STEPHEN WANDIE M 284 900 Kiambu
22 KAMAU JAMES KARANJA M 278 1030 GATUNDU
23 KURIA JOY WANGARI F 23080 604 Lower Kabete
24 MISI JOHN M 242 90100 machakos
25 MUINDE ANTHONY MWENDWA M 35 90110 MBIUNI
26 AYIEKE BRIAN OMONDI M 35 90105 KATHIANI
27 MUTUA BRIAN MAKAU M 7 kindaruma kivaa
28 MAKUMI BEN NYAMAI M 204 90200 KITUI
29 MBOYA FAITH KAVATA F 179 90200 KITUI
30 MWAKALE ISAAC JOHN M
31 MUTHONZWE N NICODEMUS M 423 90132 Sultan Hamud
32 LEPARIE MARK M 29 20600 MARALAL
33 EPUYO EKUNOIT BENJAMIN M 41842 00200 Nairobi
34 WANGILA SASAKA WESLEY M
35 BARASA K KEVIN M 10518 20101 NAKURU
36 WANJIRU KAREN MURUGI F 337 30600
37 MUKEE P HARISON M 642 30600 Kapenguria
38 KIPKORIR SIMON CHIRCHIR M 85 20400 BOMET
39 LANGAT TITO KIPKIRUI M 10 20401 CHEBUNYO
40 CHERONOH SHEILLA F 4 20403 Mogogosiek
41 JEPCHUMBA SHEILA F 14 30204 KAPCHEROP
42 WAIHARO WAKANYWA ISAAC M 3585 20100 NAKURU
43 KIMOSOP KIPRUTO EVANS M 85 30204 kapcherop
44 KIRUI DON KIPROTICH M 113 20202 kipkelion
45 KIPKURUI EVANS M 60 20200 Kericho
46 MUCHUMA GODFREY M 209 50103 MALAVA
47 KOIGI NGURU EDWARD M 2001 Nyahururu
48 WANJALA SIMIYU DENIS M 171 50200 BUNGOMA
49 WANGUI MARGARET KIHUMBA F 8 50241 Kipkarren
50 OKIYA MANDALA LEON M 151 50100 Kakamega
51 ONGALO J SHADRACK M 1554 50100 Kakamega
52 AMOKOLA STEPHEN M 246 50309 TIRIKI
53 ZADOK MANYAKA MARWA M 8 ntimaru 40417 kehancha
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240163 BACHELOR OF SCIENCE STATISTICS
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 KATANA JACKSON M 1011 80304 WUNDANYI
2 WANJIRU ELIJAH KAMAU M 181 20117
3 WAGAYA MERCY WACUKA F 29 20301 Miharati
4 MUIGAI KEZIAH WAMBUI F 42 20305 wanjohi
5 WAMUYU RACHEAL NYAMBURA F 197 10101 KARATINA
6 KIBUGU S MURINGO F 239 10103 mukurweini
7 KINYUA ERIC MUGO M 471 10100 NYERI
8 KAMAU JEMIMAH WANJIRU F 301 01000 thika
9 MUIRURI TERESIA WANJIRU F 66 10206 KAHUHIA
10 WANJIKU BERNARD NDACU M 224 10200 Murang’a
11 MUCHINA JOHN KANENE M 76050 10200 Murang’a
12 MUCHOKI SALYVIAH WANGARI F 283 1000 thika
13 NZILU DAVID MUIMI M
14 WAHOME PAUL NGARI M 85 10103 Mukurweini
15 MUTHIE MIRIAM NJERI F 130 90400 MWINGI
16 MWENDA JEREMIAH M 229 maua maua
17 WACHIRA JOHN WANGAI M 53 60206 meru
18 MUTUKU ESTHER NDULU F 208 90300 WOTE
19 TOROITICH ALEX M 179 30600 KAPENGURIA
20 BIWOT KIPRONO SYDNEY M 946 30200 KITALE
21 MUNGAI DENNIS MBUGUA M 946 30200 KITALE
22 KIPTANUI K MOSES M 72 30114 kaptagat
23 IDA MARY F PRIVATE  BAG 30600 KAPENGURIA
24 MOSBEY MAUREEN JERUTO F 5686 30100 ELDORET
25 LOGWEE ASIANGOLE JAMES M 3 30602 KAPENGURIA
26 ARIONGONGIRO PYEGO TIMOTY M 180 30600 kapenguria
27 ALEU LOKOLIL PAUL M 3 30602 KAPENGURIA
28 NGENOH ZEPHENIA M 10 20401 CHEBUNYO
29 CHELANGAT IMMACULATE F 639 20406 SOTIK
30 KARIUKI KELVIN M 18521 20100 Nakuru
31 RONO KIPRUTO SHADRACK M 91 20102 ELBURGON
32 KIPKORIR VICTOR M 252 20200 KERICHO
33 KORIR CHERYOT GILBERT M 62 20210 LITEIN
34 KIPKORIR SHADRACK BORE M 88 20424 AMALO
35 KIPNGETICH JAPHET M 139 20210 LITEIN
36 CHERONO MERCY F 222 30302 LESSOS
37 JEBET EDITH F 51 30300 kapsabet
38 MUIRURI PIUS M 1712 20300 Nyahururu
39 KARIUKI KELVIN SEMERA M 109 kiserian
40 NYEKWEL C PHILIP M 81 30401 KABARTONJO
41 KIBIWOT JERONO PENINAH F
42 VIHENDA YVONNE F PRIVATE BAG 50309 KAIMOSI
43 OTIENO VICTOR M 1973 40100 KISUMU
44 MOSOTI JOSHUA OMBEGA M
45 MABUKA OGONYO ISHMAEL M 121 gesima 40200 keroka
46 OUMA ATIENO ALPHINE F 166 40302 NDHIWA
47 ONDIEGE OTIENO VICTOR M 82 40609 Usenge
48 OKUNGU ERASTO OTIENO M 35 40611 NYILIMA
49 OWUOR COLLINCE JINAH M 29 40628 mutumbu
50 MORIANGO PHILKEITH SAGINI M 1778 40200 KISII
51 OGALO OKOTH ALLAN M 11,sare 40405 awendo
2015/2016 Placement
MUST MERU UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Selection list for 1240120 BSC (SCIENCE)
No. Candidate Name Gender Address Post Code Town
1 ELIAS ALICE WAKESHO F 1044 80304 Wundanyi
2 ALI MWARUMA ALII M 13 80403 Kwale
3 NGARE KELVIN MUREITHI M 48 20300 214
4 KAMAU BENJAMN KARUGA M 51340 00200 Nairobi
5 MURIITHI MERLIX GIKUNJU M 6177 00300 NAIROBI( ronald ngara)
6 WAMBUI CLAIRE KARING’A F 635 10101 KARATINA
7 WANGU MOREEN GATHONI F 1377 10101 KARATINA
8 WACHIRA DENNIS KIMANI M 52 10103 MUKURWEINI
9 KARURU GATHONI PERPETUA F 79 10106 othaya
10 NGECHU MICHAEL NDEGWA M 642 10106 OTHAYA
11 KARICHO TERESA WANJUGU F 1684 Nyahururu 20300 Nyahururu
12 MURIUKI MURAGE BENJAMIN M 394 10300 KERUGOYA
13 MATHENGE EPHIRIAM NJOROGE M 8827 00300 NAIROBI
14 WANJIRU DENIS MUTHII M 376 10300 Kerugoya
15 NJOKI KINYUA KENNEDY M 32 kianyaga KIANYAGA
16 MUNGAI B NYAMBURA F 1188 00232 RUIRU
17 KIMAMA WANJIRA WINROSE F 254 20301 Miharati
18 KAMANDE JOHN MUIRURI M 59 10208 sabasaba
19 NJERI ONESMUS KIMANI M 651 01000 THIKA
20 MURITHI DAVID GICHEHA M 4772 Thika town
21 NDUNGU PAUL KINENE M 23017 00604 lower kabete
22 KARANJA JOHN KARIUKI M 50 00220 KIJABE
23 MUTHONI ELIZABETH WANJA F 341 00232 RUIRU
24 WAWERU MILIKAH NJERI F 341 00232 RUIRU
25 NJERI P KAMONYE M 667 00216 GITHUNGURI
26 MUSEMBI DENIS MUNYAO M 948 90100 MACHAKOS
27 MUTUA E MUE M 54543 00200 NAIROBI
28 MAITHYA W MULEWA F 179 90200 KITUI
29 MUTUKU KIOKO M 3 90200 MUTOMO
30 KUTETHYA DUNCAN MUTUKU M 4 90401 kyuso
31 SAMMY D KANINI F 1496 90200
32 KITHOME DANIEL KAMAU M 16 90201 Mutomo
33 NJIRU SUSAN MUTHONI F 91 60104 SIAKAGO
34 MICHENI MUNGAI MOSES M 737 60100 EMBU
35 NJUKI ERASTUS NYAGA M 98-siakago 60113
36 NJERU EPHANTUS MUTUGI M 59 60102 Embu
37 MAKENA WINNIE NJUE F 330 60600 MAUA
38 MUTUA MERCY KITHIA F 91 60103 RUNYENJES
39 MWANIKI ALLAN NJIRU M 377, 10303 wanguru
40 MUTHAMA NZIOKA SAMUEL M 288 90300 makueni
41 KYUVI CORNELIUS MUENDO M 26 90301 KALAMBA
42 MUTUKU BENEDICT MUENDO M 13 90127 mbumbuni
43 MURITHI KENNEDY KIOGORA M 1228 60200 meru
44 MURIUKI DORIS KATHAMBI F 40543 8100 MOMBASA
45 KASENDI NDUKU F 50 90102 MWALA
46 ILUMBI ALBANUS NZILU M 17837 00500 Nairobi
47 WANJIKU NJOROGE BRIAN M 21070 00505 nairobi
48 MUMO JOHN YANDI M 514 00618 NAIROBI
49 KAMAU NGURE PATRICK M 649 00518 NAIROBI
50 MUTAI PETER M 80 20402 Bomet
51 KIRUI KELVIN KIPNGENO M 48 20403 Mogogosiek
52 CHELANGAT LINET F 523 20406
53 LANGAT KIPNGETICH JOSPHAT M
54 EMILY NAEKU F 48 20500 N/ENKARE
55 CAROLINE CHEPKORIR F
56 BITTOK JEPKOSGEI CYNTHIA F 8366, ELDORET 30100 ELDORET
57 WANJIKU KIMANI JOHN M 248 30102 BURNT FOREST
58 NJOROGE W SIMON M 3585 20100 NAKURU
59 WANGUI DUNCAN WAIRERI M 338 20107 NJORO
60 SASATI SAMSON ONTUNE M 2748 20100 NAKURU
61 KHISA ALLAN KHAKAME M 36189 00200 City Square
62 MURUGA CONSLATA MAROA F 194 20200 KERICHO
63 RONO EMMANUEL KIPTOO M 70 20203 LONDIANI
64 SANG K ELIAS M 3 20200 KERICHO
65 KIPKEMOI LENARD M 26 20209 FORT-TERNAN
66 KEMBOI JEBICHII JUNE F 4356 30100
67 CHELANG’AT VIVIAN F 468 30300 KAPSABET
68 KIPRUTO WASHINGTON ROP M 2151 30100 ELDORET
69 CHELAL K SYMON M 11 20328 KARANDI
70 LAGAT KIPCHUMBA VICTOR M 363 30301 NANDI HILLS
71 KIPLAGAT KIPTOO EDWIN M 862 20103 ELDAMA RAVINE
72 CHESEREM HILLARY M 107 30401 KABARTONJO
73 KOSGEI JERUTO TECLA F 237 30705 Kapsowar
74 SIBONJE N JEMIMAH F 37 50200
75 TENDET K ABRAHAM M 67 50203 KAPSOKWONY
76 AKAFWALE LAVENDER NAFULA F 834 30106 Turbo
77 ETEMESI FRANK M 26 50135 Khwisero
78 MAUTI MORIASI HEMANN M 98 SONDU 40109 MOMBASA
79 OTIENO DAVID OGUTU M 24 40122 Kisumu
80 CHUCHU DENNIS ONYANGO M 1335 40100 kisumu
81 ATIENO NANCY OLANG’ F 20995 00100 NAIROBI
82 OMONDI VICTOR OPIYO M 90 muhoroni
83 BOGECHO VICTOR OGACHI M 57 40203 NYAMACHE
84 RAGIRA O DESTERIAN M 2227 40200 Kisii
85 OSIEMO JONATHAN ONTITA M 222 KEROKA 40202 KEROKA
86 MORAA DORIS OMAMBIA F 36 40200 kisii
87 MOMANYI MORAA ESTHER F 3612 40200 KISII
88 GESAKA MOSETI GEORGE M 148 402 Kisii
89 OKELLO OMONDI BRIAN M 809 40100 KISUMU
90 AKOTH ANJELINE F 11 40222 OYUGIS
91 EDWINER BERYL ODHIAMBO F 752 00600 NAIROBI
92 OKOTH DAVID OJI M 14 40604 RAGENG’NI
93 OCHIENG’ LAWRENCE ONYANGO M 136 40606 Ugunja
94 ONYANGO ODUOR NEWTONCLIVE M 1 40606 UGUNJA
95 MOKUA NYACHWAYA ELKANAH M 594 40200 KISII
96 BOGITA KWAMBOKA LAVINIAH F 58 40503 GESIMA
97 SIWA PAULA FIONA F 301 40302 NDHIWA
98 NYAKANG’I OIRERE CLINTON M 43 40508 NYAMIRA